author: Иван Берберов,
01.07.2025

У индустријским објектима постоји чин балансирања за који можда нисте чули. Потребно је да схвате како да одрже ефикасан проток ваздуха у својим вентилационим системима, а да истовремено контролишу буку коју производе управо ти системи. У том смислу, снажни HVAC системи, генератори и вентилациона окна померају децибеле на исти начин као што померају ваздух.

Ово бучно загађење треба контролисати како би се избегли ризици у вези са усклађеношћу и цурење у друге зграде и просторе. Постоји решење за овај тежак задатак, а то се зове акустичне жалузине. Оне вам омогућавају да филтрирате буку, али да проток ваздуха буде неометан.

 

Зашто је индустријској вентилацији потребна акустична контрола

 

Не постоји начин да се избегну системи механичке вентилације у индустријским окружењима. Они су неопходни за одржавање квалитета ваздуха, спречавање прегревања машина и обезбеђивање одговарајућих радних услова за људе у тим просторима. Можете их пронаћи свуда: од производних погона до енергетске инфраструктуре. Одржавање и одржавање су очигледни трошкови, али прекомерна бука је често скривени или потцењени аспект вентилације.

Бука од вентилатора, канала, издувних отвора и HVAC система може значајно загадити индустријске просторе. Ако се не контролише, може кршити локална прописна ограничења, утицати на добробит радника и узнемиравати суседне заједнице.

Решење су акустичне жалузине . Оне су посебно пројектоване да уравнотеже захтеве за протоком ваздуха са смањењем буке. Помоћу њих, објекти могу одржавати одговарајуће перформансе вентилације и контролисати звук на безбедним нивоима.

 

 

Шта су акустичне жалузине?

 

Ако сте инжењер за жалузине, онда је прилично лако разумети шта су оне. За све остале, то су специјално дизајниране компоненте које се додају вентилационим системима или на почетку (жалузије за усис ваздуха) или на крају (жалузије за издув ваздуха) вентилационог система. Оне значајно смањују пренос звука јер су направљене од апсорбујућих материјала и користе посебну геометрију која омета и расипа буку која се преноси ваздухом. Акустичне жалузине не стоје на путу протоку ваздуха; оне прекидају буку.

Стандардне жалузине пружају мало или нимало отпора звучним таласима. Оне не могу ефикасно да спрече слободно цурење буке у друге просторе. Акустичне жалузине су направљене од перфорираних преграда, акустичног испуњења и кућишта од поцинкованог челика или алуминијума. Управо те додатне компоненте апсорбују буку.

Ако идете у разгледање фабрике, можете пронаћи акустичне жалузине у генераторским просторијама, расхладним уређајима, HVAC системима, котларницама и другим индустријским објектима где је механичка вентилација неопходна, али емисија буке мора бити минимизирана. Акустичне жалузине су кључни део индустријских стратегија звучне изолације .

 

 

Где се примењују акустичне жалузине?

 

Акустичне жалузине су неопходне у секторима са захтевима за вентилацију високог учинка и континуираним радом опреме.

Генераторске и котларнице

Интензивна нискофреквентна бука и значајна топлота су прилично чести у овим типовима простора. Прегревање и нелагодност радника су главне претње којима се треба позабавити и избећи по сваку цену. Акустичне жалузине помажу у обуздавању буке на местима усисавања и испуштања ваздуха, спречавајући ширење звука у суседне просторе или напоље.

HVAC просторије и кровне инсталације

HVAC системи су апсолутно неопходни, али производе много амбијенталне механичке буке. Често се инсталирају на крововима или у близини канцеларијских подова и стамбених зона. И није изненађујуће, јер су то простори којима је потребна контрола климатизације. Акустичне жалузине могу смањити цурење буке из околине без нарушавања перформанси хлађења.

Центри података, електране и трафостанице

У објектима са високим нивоом безбедности и високим перформансама, вентилациони системи морају да подржавају хлађење опреме уз одржавање строгих прагова буке. Акустични утицај ове опреме је значајан. Спољни вентилатори, усисни канали и издувни отвори могу емитовати нивое буке у распону од 65 до 85 dB на 1 метар, понекад и више у објектима дата центара којима недостаје одговарајућа акустична обрада.

Акустичне жалузине спречавају да бука вентилатора и трансформатора утиче и на просторе за особље и на околне објекте.

 

 

Хемијска постројења и производни погони

Осим буке и опасности од прегревања, вентилација у оваквим окружењима мора узети у обзир токсичне и корозивне испарења која треба евакуисати из објекта. Процеси у овим објектима често укључују системе под притиском и вентилацију високог протока.

Акустичне жалузине смањују буку процеса, а истовремено омогућавају безбедно одвођење испарења или топлоте, што чини избор материјала (нерђајући или поцинковани челик) кључним.

Накнадно опремање постојећих система

Пошто се акустичне жалузине најчешће инсталирају на почетку или на крају вентилационог система, могу се накнадно уградити уз минималне структурне промене. То их чини исплативом опцијом за старије индустријске зграде где ублажавање буке није било део оригиналног пројекта. Ипак, за најбоље резултате, акустична обрада вентилационог система мора бити део процеса планирања у архитектонској фази нових зграда.

 

Како функционишу акустичне жалузине?

 

Акустичне жалузине ублажавају буку која се преноси ваздухом. Оне или апсорбују звук или га скрећу. Док ваздух пролази кроз лопатице жалузине, акустични материјал, попут минералне вуне, апсорбује део звучне енергије. Директне звучне таласе је тешко зауставити, због чега акустичне жалузине имају посебну угаону геометрију која преусмерава таласе. Геометрија лопатица игра централну улогу у перформансама. Променљиве попут дубине, угла и размака лопатица утичу и на ефикасност протока ваздуха и на губитак уметања (мера колико буке жалузина смањује).

Поцинковани челични или перфорирани метални носачи садрже акустични материјал унутар жалузине. Ове металне структуре су перфориране тако да проток ваздуха није ометан. Апсорбујући материјал претвара звучне таласе у нискотемпературну топлоту захваљујући трењу између својих влакана.

 

 

И даље је потребно уравнотежити радњу. Што је жалузина акустично апсорбујућа, то више ограничава проток ваздуха. Ово смањује притисак ваздуха док се креће кроз жалузину. Ово мора бити деликатно уравнотежено како би се избегло преоптерећење вентилационог система или машина које хлади.

Величина и положај су кључни за акустичне жалузине:

  • Ако је премала, доћи ће до повећаног отпора ваздуха.
  • Ако га лоше поставите, неће довољно ублажити буку.

Пошто је ова одлука захтевала дубинско разумевање конкретног случаја, инжењери често користе рачунарску динамику флуида за моделирање и симулацију протока ваздуха и перформанси вентилационог система имајући у виду акустичне жалузине. На овај начин могу имати прецизан модел шта, где и како поставити да би се изоловала бука и одржао проток ваздуха.

 

Предности акустичних жалузина

 

Користи су мерљиве и у оперативној ефикасности и у одговорности према животној средини. Ако се не реше, места усисавања и испуштања ваздуха производе буку која захвата околне просторе, утичући на перформансе радника.

Зашто? Зато што продужено излагање нивоима буке изнад 85 dB може изазвати губитак слуха, умор и смањене когнитивне перформансе. Побољшање удобности и здравља радника је неопходно. Добро дизајниране акустичне жалузине значајно ублажавају ову буку која се преноси ваздухом, често постижући вредности губитка уметања од 15 до 30 dB, у зависности од конфигурације.

Прописи су још један фактор:

  • Многе власти за планирање, агенције за заштиту животне средине или закони о зонирању могу изрећи казне за прекорачење прагова амбијенталне буке, чак и за неколико dB.
  • Акустичне жалузине подржавају усклађеност са глобалним здравственим и безбедносним стандардима, као што су OSHA прописи у САД и ISO 11690 на међународном нивоу.
  • Ови стандарди не само да диктирају максималне нивое изложености, већ и препоручују архитектонске стратегије за заштиту радника и суседних заједница.

 

 

Која су разматрања дизајна за акустичне жалузине?

 

Балансирање ефикасности протока ваздуха са ефикасним пригушивањем звука има много аспеката које треба узети у обзир. Један кључни параметар је однос слободне површине (FAR). То је удео отвореног простора у жалузини који омогућава пролаз ваздуха. Ако је FAR висок, проток ваздуха је максималан, али ће акустичне перформансе бити смањене, и обрнуто - мањи FAR, боље сузбијање буке, али ограничен проток ваздуха.

Пошто је велики део жалузина постављен на крововима или фасадама и изложен временским условима, многи објекти разматрају заштиту од воде. Жалузине за заштиту од кише су посебно пројектоване да одбијају кишу и спречавају накупљање влаге у унутрашњости без угрожавања вентилације. У изложеним условима или влажној клими, ова карактеристика је заштита од квара опреме и трошкова одржавања.

Да бисте пројектовали одговарајућу акустичну жалузину која сузбија буку и истовремено омогућава максималан проток ваздуха, боље је користити или податке о перформансама или софтвер за симулацију. Овај приступ осигурава да и перформансе вентилације и контрола буке испуњавају спецификације пројекта и локалне стандарде усклађености.

Контактирајте нас да бисте истражили како вам DECIBEL-ове инжењерске акустичне жалузине и консултантске услуге могу помоћи да испуните чак и најзахтевније захтеве индустријске вентилације!

Koristimo kolačiće na našoj veb stranici. Ako nastavite, prihvatate ove kolačiće. Saznajte više o kolačićima.