Разумевање основа звучне изолације у стамбеним зградама
Дозволите нам да вам насликамо слику. Бучно је и неуредно. На једном крају платна, комшија буши баш када се ви седате да се опустите на свој слободан дан. На другом крају, софа се вуче по поду. Негде између, пас лаје. Уметник ово ремек-дело назива „Нежељеном буком“, а критичари га називају досадним и исцрпљујућим.
У овом водичу желимо да докажемо звучну изолацију . Обрадићемо основе звучне изолације и зашто је она важна. Упознаћете се са различитим баријерама, материјалима и методама које помажу у спречавању продора нежељене буке кроз зидове, подове и плафоне. Надамо се да ће вам ово помоћи да разумете како ефикасно блокирати звук ка продуктивнијем или опуштајућем простору.
Да ли знате ко мисли да је продужено излагање градској буци штетно по здравље? Светска здравствена организација. Студије су повезале прекомерну буку са повећаним стресом , лошим сном, па чак и здравственим проблемима.
Како људи примећују звучно загађење и постају све осетљивији на њега, потреба за звучном изолацијом њиховог простора расте. Можда је заустављање буке у прошлости био луксуз, али нажалост сада је неопходно за одговарајући животни стандард.
Звучна изолација и акустика су потпуно различите
Пре него што се упустимо у детаље, морамо да разјаснимо једну уобичајену заблуду. Постоје два веома различита појма која се често мешају. То су звучна изолација и акустика.
Можете их запамтити овако: Звучна изолација је као затварање прозора да би се спречила бука са улице. На овај начин блокирате улазак или излазак звука из затвореног простора.
С друге стране, ту је акустика. Овај термин се односи на оно што се дешава иза затворених врата. Да ли чујете сваки тон своје омиљене песме, да ли јасно разумете говор или постоји мутни одјек – то су начини на које се акустика осећа. Можемо рећи да се акустика односи на квалитет звука и понашање звука у одређеном простору.
Звук се понаша као вода и може цурити
Стварање тише у соби је превише поједностављени циљ звучне изолације. Много више је потребно за разумевање како се звук понаша и како се преноси. Начин на који можемо интервенисати у овом феномену јесте применом основних принципа физике, науке о материјалима и грађевинског пројектовања.
Звук је као океан, а ми смо у подморници. Ако вода (звук) може да уђе, ући ће. Звук такође има својство притиска. Под овим мислимо да чак и код тешке конструкције, ако постоји слаба тачка, звук буквално може да цури из ње. То може бити пукотина у зиду, празнине око зидних утичница или чак кључаонице.
Врсте буке: ваздушна бука наспрам ударне буке
Почевши од очигледног, ваздушна бука се односи на звук који се преноси кроз ваздух. То може бити разговор, драматична сцена из ТВ емисије или чак лавеж пса. Ова врста буке путује путем таласа притиска који ударају у чврсте површине попут зидова, плафона и подова.
Решење се овде крије у додавању више масе зидовима или коришћењу материјала за пригушивање звука. То могу бити гипсане плоче високе густине или винил са масом, или ако желите да будете сигурни да ће функционисати, наш MUTE SYSTEM 63.
Када свирате бубњеве, звук који чујете се преноси ваздухом, али сам бубањ доживљава ударну буку. Примењујете директан механички притисак на њега, што производи структурну буку. Да је бубањ величине зграде, сви његови становници би чули овај удар, јер се ова врста буке преноси вибрацијама у материјалу.
Кораци, чекић или бушилица, па чак и превлачење намештаја могу дати исте резултате. У таквим случајевима, морају се применити решења попут нашег C-BLOCK SYSTEM™ или приступа „соба у соби“. RinR је када креирате структуру унутар собе која изолује простор са свих страна – зидова, подова и плафона.
Истина је да када ударна бука једном уђе у структуру зграде, мало шта може помоћи. Било би много ефикасније када бисте спречили да удар уопште уђе у материјал.
Уобичајене заблуде: Зашто пенасти панели нису звучно изоловани
Докле год нешто ставите на зид, то ће обавити посао. ПОГРЕШНО! Постављање акустичних панела на просторију ће учинити звук у њој јасним, али неће ништа звучно изоловати. Постављање кутија за јаја на зид такође не би ништа учинило да заустави буку. За ефикасно решење, потребна вам је права звучна изолација:
Густи материјали - додају масу вашим зидовима, подовима и плафонима.
Раздвајање – коришћење материјала који смањују механички пренос звука, попут нашег DClox™-а.
Апсорпција – коришћење материјала који имају шупљине како би се значајно смањила резонанција.
Пригушивање – коришћење материјала који, када их погоди звучни талас, претварају кинетичку енергију у топлоту.
Трошење времена и труда, а затим неуспех, једнако је досадно као и бука коју сте покушавали да зауставите. Зато, када радите „уради сам“, морате узети у обзир ове слојевите принципе.
Проналажење решења мора почети са разумевањем врсте буке, затим разумевањем који материјали могу утицати на њу, а затим и како их правилно инсталирати. Није ракетна наука, али није ни бојанка. Ако желите професионалце на послу, ми смо само један позив удаљени.
Цурење буке из најслабијих карика
Метафора са водом се наставља – бука ће пронаћи пут најмањег отпора и процурити кроз њега. Тачке цурења = слабе тачке. Оне укључују:
Зидови: Унутрашње преграде са стубовима и без изолације делују као звучне виљушке. Али чак и ако је у питању носећи зид, мање празнине попут оних око утичница могу створити могућност за цурење звука.
Врата: Ако врата нису масивна и дебела, она су у основи отворен прозор за звук. Избегавајте врата са шупљим језгром и користите заптивке и прагове да бисте зауставили звук.
Плафони и подови: Ово је тешко питање, посебно у стамбеним или пословним зградама. Ако изградња није узела у обзир ударну буку, морате се ослонити на системе за одвајање. То би могло да значи да, да бисте зауставили буку од вашег комшије са спрата, морате звучно изоловати његов спрат – у већини случајева, људи не желе да вам дозволе да реновирате њихове просторе за вашу корист.
HVAC системи: Канали делују као тунели у којима звук може да се шири. Такви системи морају бити правилно постављени под правим углом и изоловани. Понекад чак морамо да направимо прилагођени пригушивач да бисмо постигли удобност.
Прозори: Ако су врата са шупљим језгром попут отвореног прозора, танак прозор без заптивки је још гори! Права звучна изолација захтева ламинирано стакло са ваздушним прорезима, заптивке и правилну уградњу.
Регулаторни стандарди: Зашто је усклађеност важна
Поштовање регулаторних стандарда је неопходно за сузбијање нежељене буке. У Великој Британији, део Е Грађевинских прописа прописује минималне стандарде акустичких перформанси за звучну изолацију:
- Изолација од ваздушног звука (нпр. ≥45 dB DnT,w у преградним зидовима). То значи да ако комшија чисти усисивачем који је обично око 75 dB, зидови би требало да буду у стању да га смање на 25 dB, што је отприлике јачина шапата.
- Изолација од ударног звука (нпр. ≤62 dB LnT,w за подове). То је приближна јачина звука нормалног разговора. Према регулаторним стандардима, подови би требало да пригуше говор.
- Претходно тестирање за стамбене јединице.
Европска усклађеност је усклађена са стандардима као што је EN 12354 , који моделира пренос звука у зградама и подупире тестирање производа као што су ISO 10140 (лабораторијско мерење звучне изолације) и ISO 16283 (теренске перформансе).
У Сједињеним Државама, усклађеност се спроводи у складу са стандардима које је развио ASTM International, посебно ASTM E90 за лабораторијско мерење губитка звука у ваздуху и ASTM E413 за израчунавање класе преноса звука (STC). Теренске перформансе се обично процењују помоћу ASTM E336. Ови стандарди осигуравају да материјали за звучну изолацију и грађевински елементи испуњавају доследне, проверљиве акустичке критеријуме.
Испуњавање стандарда је једнако сложено као што звучи, али са добрим разлогом – осигурава да се људи осећају акустично удобније у окружењима која су законски сертификована. Неиспуњавање стандарда може довести до правних спорова, жалби станара и опште штете по репутацију градитеља.
Како функционише звучна изолација: материјали и методе
Звучна изолација није нагађање. То је инжењеринг. Постоје 4 основна стуба акустичке изврсности. Они су заиста ефикасни када раде у комбинацији: маса, раздвајање, апсорпција и пригушивање.
Маса: Прва ствар коју треба узети у обзир
Шта ради: Што је материјал гушћи, то се више опире вибрационој енергији и делује као баријера. Као што је често случај, што је нешто теже, то је потребно више енергије (у овом случају звучне енергије) да би се покренуло.
Како функционише: Звук је механички талас који захтева средину да би се проширио. Када звучни талас удари у густу површину, део његове енергије се рефлектује, а остатак се апсорбује или преноси. Материјали велике масе смањују амплитуду пренетог таласа.
Кључне метрике којима се процењују масивни материјали су површинска густина (кг/м²) и индекс редукције звука (SRI) у dB (нпр. ISO 140-3).
Примери материјала:
- Бетон, цигла, гипсане плоче
- Влакнасте плоче високе густине
- MUTE SYSTEM™ 63: користили смо моделирање коначних елемената да бисмо развили јединствену геометрију MUTE-а. Густина матичне плоче, у комбинацији са акустичном незапаљивом пенастом подлогом и пажљиво постављеним DClox™ изолационим носачем, обезбеђује максималну акустичну ефикасност у систему.
Раздвајање: Разбијање вибрационог моста
Шта ради: Раздвајање механички одваја елементе зграде тако да вибрације не могу лако да путују кроз њих. Изолује звучне путеве и елиминише директан пренос. Ефикасно раздвајање је пресудно за нежељену буку.
Како функционише: Када су две површине (нпр. гипсане плоче и стубови) чврсто спојене, вибрације изазване звуком слободно се крећу кроз њих. Увођењем ваздушног зазора или коришћењем еластичних конектора, „раздвајате“ ове површине. Ово значајно смањује пренос нискофреквентних и ударних звукова.
Кључне метрике материјала за раздвајање процењују се помоћу резонантне фреквенције (Hz) система; побољшања DnT,w у зависности од технике изолације.
C-MUTE SYSTEM™ : Наше модуларно решење комбинује раздвајање са масом и пригушивањем. Сваки панел интегрише језгро које апсорбује звук и еластичну монтажу како би се механички изоловао од структурних површина.
Апсорпција: Заустављање буке у шупљини
Шта ради: Претвара звучну енергију заробљену у шупљинама у топлоту. Ово спречава унутрашње рефлексије које могу појачати буку.
Како функционише: Када звук уђе у шупљину на зиду или плафону, он се одбија од унутрашњих површина и може резонирати попут бубња. Пуњење шупљине порозним, влакнастим материјалом (као што је минерална вуна или полиестер) пригушује ове одсјаје.
Кључне метрике апсорпције које се процењују су NRC (коефицијент смањења буке) и отпорност протока (Pa·s/m²).
Апсорбујући материјали:
- Минерална вуна (≥45 кг/м³)
- Пене отворених ћелија (где је то дозвољено прописима о заштити од пожара)
- ВИСТО 48 : Високотехнолошки звучно изолациони и апсорбујући еластични панел за зидове и плафоне
Пригушивање: Претварање вибрација у топлоту
Шта ради: Пригушивање смањује амплитуду вибрација у панелима и структурним компонентама расипањем кинетичке енергије као топлоте. Посебно је ефикасно у спречавању резонанције.
Како функционише: Када површина вибрира, материјали за пригушивање претварају део те вибрационе енергије у нискоградарну топлоту путем смицајне деформације. Примењени између два крута слоја, спречавају накупљање резонанције на кључним фреквенцијама.
Кључне метрике које процењују материјали за пригушивање су фактор губитака (η) и коефицијент пригушења.
Уобичајена средства за пригушивање:
- Вискоеластични полимери
- Течна средства за пригушивање
- Композитни слојеви са ограниченим језгрима
- DCVISCO™ звучноизолациона мембрана делује као слој за пригушивање вибрација и звучну изолацију који ефикасно функционише за средње и високе фреквенције.
Квалитет живота у инжењерству
Када сте свакодневно окружени буком, звучна изолација више не делује као луксузна додатна мисао. То је инвестиција у квалитет живота. Комбинацијом физике и психологије, правилна акустична обрада ствара просторе који подржавају начин на који људи живе, раде и опуштају се.
Улагањем у материјале попут VISTO 48, C-BLOCK SYSTEM™, DCVISCO™ или слојевитих склопова који укључују апсорпцију, пригушивање и раздвајање, не само да смањујете буку, већ градите здравије и срећније просторе.
Контактирајте нас да бисте открили који је најбољи начин да побољшате свој простор и постигнете акустичну удобност!