Аутор: Иван Берберов,
09.07.2025

Контрола времена је дугогодишњи сан још од зоре човечанства. Узмимо, на пример, антропоморфне богове и мистичне ентитете који су утицали на климу у разним причама и митовима. Човечанство је остварило овај сан када је створило HVAC јединицу.

Овај неодвојиви додатак модерном животу има своју цену. И не говоримо о очигледној финансијској. ХВАЦ системи често долазе са буком. Ометајуће ваздушне и структурне звучне сметње које уништавају опуштање, фокус и опоравак. Сада је сан контролисати буку из система климатизације.

Захваљујући акустичним кућиштима , овај сан би био само кратка дремка. Ова решења су прецизно пројектоване шкољке које задржавају, апсорбују и изолују звук пре него што се прошири, решавајући проблем у самом његовом извору.

 

Разумевање акустичних кућишта

 

Моћна механичка опрема, попут чилера, јединица за обраду ваздуха или кровних HVAC склопова, обично производи ваздушни и структурни звук. Није пријатно бити у њиховом друштву, али се обично постављају у густо насељеним подручјима.

Имали смо више пројеката где пословна зграда и стамбени комплекс покушавају да коегзистирају, а HVAC јединица излаже оба сталним нивоима буке.

Акустична кућишта се разликују од жалузина или пригушивача у каналима , који третирају звук који путује кроз проток ваздуха. Кућишта се баве директним ширењем буке, која долази из саме машине.

 

 

Направљени су од поцинкованог или прашкасто обојеног челика, у чврстом структурном оквиру и испуњени материјалима који апсорбују звук. Комбинација масе и апсорпције омогућава кућиштима да блокирају и пригуше звучну енергију у широком фреквентном спектру.

Кључне функције акустичне ограде за HVAC систем укључују:

  • Спречавање зрачења звука из ваздуха са вибрирајућих површина машина.
  • Ограничавање преноса вибрација на грађевинске конструкције.
  • Очување оперативног приступа кроз уклоњиве панеле, инспекцијске прозоре или акустична врата са шаркама.
  • Олакшавање вентилације коришћењем ослабљених протока ваздуха и пригушивача како би се избегло накупљање топлоте.

Резултат је самостална акустична контролна јединица. Са њоме је машина и акустично и механички изолована од остатка околине. Ово је посебно вредно у густо насељеним урбаним зонама, центрима података или објектима са строгим прописима о буци у животној средини.

 

Зашто бука HVAC система захтева посебан третман

 

Може се стећи погрешан утисак само гледајући њихов правоугаони облик, али HVAC системи имају сложен профил буке. Они генеришу мешавину тонске и широке буке. Ту лежи сложеност.

Извор буке из једне тачке је много лакше третирати, али то је ретко, ако икада, случај са клима уређајима. Тонска бука потиче од мотора, вентилатора и каишева који раде фиксним брзинама. Ово производи чувено зујање уређаја. Док турбуленција протока ваздуха, или циклус компресора, генерише шири опсег фреквенција, што отежава изолацију и контролу.

Константна бука, или брујање, је предвидљива и стога је лакша за изоловање и контролу. Проблем је што HVAC системи често комбинују ту врсту буке са повременом буком. Компресори и вентилатори кондензатора могу створити непредвидиве налете буке док се циклично укључују и искључују. Ова недоследност тера људе да приметније перципирају звучну сметњу.

 

 

Типични извори буке система за грејање, вентилацију и климатизацију укључују:

  • Аксијални и центрифугални вентилатори
  • Компресори и кондензатори
  • Електромотори и пумпе
  • Пренос вибрација кроз оквире, носаче и спојеве канала

Истраживања, попут оних које је објавио др Матијас Баснер , повезују хроничну изложеност буци система за грејање, вентилацију и климатизацију са смањеним когнитивним перформансама, повећаним стресом и поремећајем спавања.

Ово је посебно приметно када се јединице налазе у близини пословних зона, болница или стамбених блокова. Урбана подручја са рефлектујућим површинама само појачавају проблем узрокујући да се звук непредвидиво одбија између зграда.

ХВАЦ системи захтевају прецизно пројектована акустична кућишта која истовремено узимају у обзир проток ваздуха, вибрације и тонски садржај.

 

Најбоље праксе пројектовања за кућишта HVAC система

 

Ефикасни акустични кућишта морају узети у обзир проток ваздуха, безбедност и приступ за одржавање. Успешан дизајн почиње разумевањем акустичног профила јединице и прилагођавањем решења њеним специфичним захтевима.

 

 

Зато не можете једноставно купити готово решење и инсталирати га као сијалицу. Потребни су вам стручњаци за акустику који ће прегледати ситуацију и пружити смернице о најбољем приступу звучној изолацији система за грејање, вентилацију и климатизацију.

Приступ вођен стручњацима

  1. Почните са акустичком проценом специфичном за локацију

    Измерите колико је HVAC систем тренутно гласан (у децибелима) и утврдите колико тиши треба да буде да би се избегло узнемиравање оближњих простора попут кућа, канцеларија или болница.

    Ово вам помаже да поставите реалан циљ смањења буке и да се уверите да ће ваш дизајн испуњавати локалне прописе о буци (као што су Директива ЕУ 2002/49/ЕЗ или ISO 11690 за буку на радном месту).

  2. Дизајн за управљање температуром

    Системи за грејање, вентилацију и климатизацију (HVAC) генеришу много топлоте, тако да ваше кућиште мора да пропушта и избацује ваздух. Користите пригушиваче или акустичне жалузине да бисте одржали вентилацију, а истовремено задржали буку унутра. Ако природни проток ваздуха није довољан да опрему охлади, додајте вентилаторе или механичке системе за активно кретање ваздуха; ово се назива присилна вентилација.

  3. Користите висококвалитетне акустичне материјале

    Кућишта обично комбинују челичну облогу, испуњење од минералне вуне или пене и слојеве оптерећене масом како би блокирали звук који се преноси ваздухом и апсорбовали одјек. Изаберите незапаљиве и материјале отпорне на влагу како бисте продужили век трајања.

  4. Минимизирајте пренос вибрација

    Користите антивибрационе носаче, плутајуће подове или изолационе подлоге да бисте одвојили кућиште од пода или околне конструкције. Ово спречава цурење буке која се преноси кроз конструкцију.

  5. Дајте приоритет модуларности и приступу услугама

    Не желите да вас инспектори писмено кажњавају или казне зато што нису имали приступ јединици. Опремите кућишта уклоњивим панелима, отворима за одржавање и прозорима за проверу како бисте омогућили рутинске инспекције без растављања. За кровне или компактне инсталације, модуларност обезбеђује брзу монтажу и лакши транспорт.

  6. Избегавајте акустичне пречице

    Чак и мали отвори могу пропустити звук. Уверите се да је сваки спој, кабловски улаз и веза канала правилно затворена. Користите материјале попут гумених заптивача, специјалних заптивача (акустичног кита) или преклапајућих панела како бисте спречили пролазак буке.

  7. Перформансе модела пре израде

    Када идете код стручњака као што је DECIBEL, затражите анализу коначних елемената (FEA) или рачунарску динамику флуида (CFD). Помоћу ових техника можемо симулирати ширење буке и ефикасност вентилације на концептуалном нивоу. Ово смањује ризик и штеди трошкове приликом инсталације јер вам даје детаљну симулацију на екрану која вам омогућава да видите како би различита решења утицала на ваш HVAC систем.

 

 

Материјали и конструкција

 

Постоје 3 основна аспекта ефикасног акустичког кућишта: Колико је тежак оквир (маса), колико добро зауставља вибрације (пригушивање) и колико звучне енергије може да апсорбује (апсорпција). Сваки принцип мора бити пажљиво израчунат и комбинован са осталима да би решење правилно функционисало.

1. Маса – Заустављање звука који се преноси ваздухом

Маса је прва и најдиректнија препрека звуку. Према Закону масе, што је материјал гушћи и дебљи, то се више опире преносу звучних таласа. Ово посебно важи за нискофреквентну буку, која је уобичајена у HVAC системима.

  • Материјали попут челика, бетона или влакнастих плоча високе густине користе се као спољни слој кућишта.
  • Тежи зид ограде може блокирати више звука, али додавање масе такође значи да се структурна подршка мора узети у обзир приликом пројектовања.

2. Пригушивање – Контрола преноса вибрација

Звук може да се шири кроз само кућиште, посебно када компоненте вибрирају. Ту долази до изражаја пригушење. Материјали за пригушење претварају механичке вибрације у топлоту ниског степена, прекидајући ланац преноса.

  • Ово обично подразумева додавање вискоеластичног слоја између два крута панела.
  • Посебно је важно у близини тачака монтаже, причвршћивача или било којег места где је опрема директно причвршћена за кућиште.
  • Без одговарајућег пригушења, кућиште може појачати буку попут мембране бубња, чак и ако је направљено од тешког челика. Што поништава његову сврху.

3. Апсорпција – Упијање унутрашњих рефлексија

Када звук уђе у кућиште, може се одбијати унутра и стварати притисак. Апсорпциони материјали се користе на унутрашњим зидовима како би апсорбовали ову енергију пре него што она побегне.

  • Уобичајени материјали укључују акустичну пену и минералну вуну.
  • Обично се постављају иза перфориране металне облоге тако да звук може доћи до апсорбујућег слоја.
  • Апсорпција помаже код буке средњих и високих фреквенција, као што је зујање мотора.

Компоненте типичног кућишта

  • Спољни челични лим (за заштиту од звука и временских услова)
  • Средњи слој за пригушивање вибрација (за смањење вибрација)
  • Унутрашње акустично пуњење (за апсорпцију звука)
  • Перфорирана унутрашња облога (за заштиту испуњења и омогућавање проласка звучних таласа)

Противпожарна безбедност и издржљивост

Спољне HVAC јединице су отпорне на временске услове. Зато материјали за кућишта морају бити отпорни на ватру, корозију и временске услове. Најчешће се користи поцинковани или нерђајући челик, са заштитним премазима који издржавају кишу, ветар и УВ зрачење.

 

Интеграција са другим елементима за контролу буке

 

Иако се овај чланак фокусира на решавање буке у системима грејања, вентилације и климатизације, стварност је да су ови системи ретко самостални. Било које решење би функционисало много боље када би постојала свеобухватна стратегија звучне изолације која узима у обзир цео механички систем или архитектонски приступ.

 

 

Кућишта у великој мери сузбијају звук, али у комбинацији са контролом вибрација, пригушивањем канала и изолацијом зграде, могу бити далеко ефикаснија.

  • Изолатори вибрација : Користите опружне носаче, антивибрационе подлоге или гумене ножице испод HVAC јединица како бисте спречили ширење механичке буке кроз структурне носаче и у подове или зидове.
  • Пригушивачи у каналима или акустичне преграде: Кућишта могу задржати звук који се преноси ваздухом на машини, али бука и даље може да продре кроз повезане канале. Постављање пригушивача помаже у апсорпцији звука пре него што стигне до заузетих простора.
  • Обрада омотача зграде: У окружењима где је ниска позадинска бука неопходна, контрола буке мора да иде и ван машинске просторије. Примена акустичне обраде на зидове, плафоне или сервисне шахтове осигурава да се звучна енергија обузда.

Акустична кућишта су само нота у симфонији звучне изолације зграда. На тржишту постоји толико много решења да игнорисање буке из вашег HVAC система једноставно није добра идеја, како са регулаторне тако и са корисничке перспективе.

Ова кућишта изолују буку од машина, али не би требало да буду изолована од координисаног плана акустичког дизајна.

Контактирајте нас да бисте сазнали како вам DECIBEL може помоћи у пројектовању и имплементацији високо ефикасних акустичних кућишта!

 

Koristimo kolačiće na našoj veb stranici. Ako nastavite, prihvatate ove kolačiće. Saznajte više o kolačićima.